Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mangaia

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Na této tmavé noční obloze nad skoro rajským pozemským ostrovem Mangaia září Mléčná dráha od Střelce po Lodní záď. Pozemšťané z jižní polokoule tento krásný kout oblohy dobře znají, vlevo nahoře je výduť galaktického středu, vpravo od středu jsou jasné hvězdy alfa a beta Centauri. Vulkanický ostrov Mangaia je asi 10 kilometrů široký a je nejjižnějším z Cookových ostrovů. Geologové odhadují, že při stáří 18 miliónů let je nejstarším ostrovem v Tichém oceánu. Mléčná dráha je samozřejmě starší, u nejstarších hvězd se odhaduje stáří na 13 miliard let. (Redakční poznámka: Toto je vítězný snímek soutěže Královské observatoře v Greenwich Astronomický fotograf roku v kategorii Země a vesmír.)

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Cook islands


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »