Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká rázová vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Tak velká cunami se na Zemi nepřihodí. V roce 2006 vytvořilo velké sluneční vzplanutí ze sluneční skvrny o velikosti Země rázovou vlnu typu cunami, která byla ohromná i pro Slunce. Na snímku nahoře byla vlna cunami zachycena při pohybu ven z aktivní oblasti AR 10930 dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA. Výsledná rázová vlna, která je technicky známa jako Moretonova vlna, stlačuje a zahřívá plyny včetně vodíku ve fotosféře Slunce a způsobuje krátkodobou jasnou záři. Snímek nahoře byl pořízen ve velice specifické červené barvě emitované vodíkem. Silná cunami na Slunci smetla některé aktivní filamenty, ale mnoho z nich se později zase obnovilo. Sluneční cunami se šíří rychlostí skoro milión kilometrů za hodinu a za pár minut mohou obletět celé Slunce.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Tsunami, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »