Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká rázová vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Tak velká cunami se na Zemi nepřihodí. V roce 2006 vytvořilo velké sluneční vzplanutí ze sluneční skvrny o velikosti Země rázovou vlnu typu cunami, která byla ohromná i pro Slunce. Na snímku nahoře byla vlna cunami zachycena při pohybu ven z aktivní oblasti AR 10930 dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA. Výsledná rázová vlna, která je technicky známa jako Moretonova vlna, stlačuje a zahřívá plyny včetně vodíku ve fotosféře Slunce a způsobuje krátkodobou jasnou záři. Snímek nahoře byl pořízen ve velice specifické červené barvě emitované vodíkem. Silná cunami na Slunci smetla některé aktivní filamenty, ale mnoho z nich se později zase obnovilo. Sluneční cunami se šíří rychlostí skoro milión kilometrů za hodinu a za pár minut mohou obletět celé Slunce.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Tsunami, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »