Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jámy se suchým ledem na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Část Marsu rozmrzá. Teplé počasí kolem jižního pólu ke konci každého marťanského léta způsobuje, že se část rozsáhlé polární čepičky ze suchého ledu odpaří. Začínají se objevovat jámy a tam, kde suchý led sublimuje přímo na plyn, se rozšiřují. Zdá se, jakoby tyto ploché jámy byly olemovány zlatem, ale přesné složení prachu, který zvýrazňuje stěny jam zůstává neznámé. Kruhové propadliny ve středu obrázku měří asi 60 metrů. Snímek nahoře zachytila koncem července kamera HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Jak Mars pokračuje ve své cestě kolem Slunce, tak za několik málo měsíců zase převáží studenější počasí a řídký vzduch bude zas tak chladný, že nejenom že zastaví odmrazování, ale zase začnou namrzat vrstvy pevného oxidu uhličitého.

Štítky: Mars, Jižní pól, Carbon dioxide


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »