Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z bouřlivé skupiny slunečních skvrn AR 1302 vyšlehlo vzplanutí

Uznání: jp-Brahic

Přes Slunce nyní přechází jedna z nejaktivnějších skupin slunečních skvrn za poslední léta. Skupina AR 1302 se ponejprve objevila na slunečním okraji minulý týden a je tak velká, že ji lze vidět i bez dalekohledu. Koronální výtrysky hmoty (CME - Coronal Mass Ejection) z AR 1302 již vyvolaly silné geomagnetické bouře včetně pozoruhodných polárních září kolem obou zemských pólů. Plazma na snímku nahoře opustila minulý čtvrtek magnetický závěs nad slunečním povrchem poté, co AR 1302 emitovala sluneční vzplanutí třídy X. Pro ilustraci velikosti je na vloženém snímku vidět Země. I když v sobotu došlo k další emisi vzplanutí třídy X, tak žádné vzplanutí z AR 1302 dosud nemířilo přímo na Zemi. Skupina slunečních skvrn AR 1302 se bude nadále vyvíjet a nejspíše zůstane na Slunci vidět i příští týden.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Sluneční skvrna


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »