Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z bouřlivé skupiny slunečních skvrn AR 1302 vyšlehlo vzplanutí

Uznání: jp-Brahic

Přes Slunce nyní přechází jedna z nejaktivnějších skupin slunečních skvrn za poslední léta. Skupina AR 1302 se ponejprve objevila na slunečním okraji minulý týden a je tak velká, že ji lze vidět i bez dalekohledu. Koronální výtrysky hmoty (CME - Coronal Mass Ejection) z AR 1302 již vyvolaly silné geomagnetické bouře včetně pozoruhodných polárních září kolem obou zemských pólů. Plazma na snímku nahoře opustila minulý čtvrtek magnetický závěs nad slunečním povrchem poté, co AR 1302 emitovala sluneční vzplanutí třídy X. Pro ilustraci velikosti je na vloženém snímku vidět Země. I když v sobotu došlo k další emisi vzplanutí třídy X, tak žádné vzplanutí z AR 1302 dosud nemířilo přímo na Zemi. Skupina slunečních skvrn AR 1302 se bude nadále vyvíjet a nejspíše zůstane na Slunci vidět i příští týden.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Sluneční skvrna


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »