Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z bouřlivé skupiny slunečních skvrn AR 1302 vyšlehlo vzplanutí

Uznání: jp-Brahic

Přes Slunce nyní přechází jedna z nejaktivnějších skupin slunečních skvrn za poslední léta. Skupina AR 1302 se ponejprve objevila na slunečním okraji minulý týden a je tak velká, že ji lze vidět i bez dalekohledu. Koronální výtrysky hmoty (CME - Coronal Mass Ejection) z AR 1302 již vyvolaly silné geomagnetické bouře včetně pozoruhodných polárních září kolem obou zemských pólů. Plazma na snímku nahoře opustila minulý čtvrtek magnetický závěs nad slunečním povrchem poté, co AR 1302 emitovala sluneční vzplanutí třídy X. Pro ilustraci velikosti je na vloženém snímku vidět Země. I když v sobotu došlo k další emisi vzplanutí třídy X, tak žádné vzplanutí z AR 1302 dosud nemířilo přímo na Zemi. Skupina slunečních skvrn AR 1302 se bude nadále vyvíjet a nejspíše zůstane na Slunci vidět i příští týden.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Sluneční skvrna


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »