Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co nám ti pozemšťané chtějí říct? Zpráva nahoře se vysílala ze Země ke kulové hvězdokupě M13 v roce 1974. Při slavnostním znovu uvedením do provozu observatoře Arecibo, která je stále největším prostým radioteleskopem na světě, byl vyslán řetězec jedniček a nul, který představuje diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl především ceremoniální, neboť lidstvo do vesmíru vysílá nahodile rádiové a televizní signály. I kdyby byla tato zpráva přijata, tak M13 je tak daleko, že bychom na odpověď museli čekat téměř 50 000 let. Zpráva nahoře poskytuje jednoduché údaje o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do deseti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly DNA, člověka s popisem, základy o naší Sluneční soustavě a základní údaje o odesílajícím teleskopu. V současnosti probíhá několik hledání po mimozemském životu, včetně hledání, kde můžete uplatnit svůj vlastní domácí počítač.

Štítky: Země, SETI, Message


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »