Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co nám ti pozemšťané chtějí říct? Zpráva nahoře se vysílala ze Země ke kulové hvězdokupě M13 v roce 1974. Při slavnostním znovu uvedením do provozu observatoře Arecibo, která je stále největším prostým radioteleskopem na světě, byl vyslán řetězec jedniček a nul, který představuje diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl především ceremoniální, neboť lidstvo do vesmíru vysílá nahodile rádiové a televizní signály. I kdyby byla tato zpráva přijata, tak M13 je tak daleko, že bychom na odpověď museli čekat téměř 50 000 let. Zpráva nahoře poskytuje jednoduché údaje o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do deseti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly DNA, člověka s popisem, základy o naší Sluneční soustavě a základní údaje o odesílajícím teleskopu. V současnosti probíhá několik hledání po mimozemském životu, včetně hledání, kde můžete uplatnit svůj vlastní domácí počítač.

Štítky: Země, SETI, Message


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »