Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popelavé světlo a Venuše nad Sierra de Guadarrama

Uznání: Daniel Fernández (DANIKXT)

Co je nad tím hřebenem? Měsíc. Přesněji, pozemský Měsíc, který byl zachycen těsně nad obzorem ve fázi mladého srpku. Tak dobře známý Měsíc vypadá trochu divně, jelikož tato expozice ukazuje výrazný popelavý svit, osvětlení části Měsíce skryté před přímými slunečními paprsky slunečním světlem odráženým od Země. Snímek také vpravo zachycuje jasnou planetu Venuši. Venuše a Jupiter minulý týden prošly kolem se ve vzdálenosti pouhých 3° při fotogenické planetární konjunkci. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny nedaleko Madridu ve Španělsku. K siluetě popředí patří i Sedm vrcholů z pohoří Sierra de Guadarrama. Pár minut po tomto snímku Měsíc zapadl.

Štítky: Měsíc, Venuše, Země


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »