Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ úplňku

Uznání a copyright: Robert Arn

Dnešní východ úplňku při západu Slunce bude těžké minout. Je pozoruhodné, že přesná fáze úplňku (6. května 03:36 UT) nastane méně než dvě minuty po dosažení perigea, nejbližšího bodu oběžné dráhy Měsíce k Zemi, což z něj činí největší úplněk roku 2012. Úplněk v perigeu se bude jevit o 14 procent větší a o 30 procent jasnější, než úplněk v apogeu, v nejvzdálenějším bodu eliptické lunární dráhy. Pro srovnání, bude o méně než procento větší a bude téměř stejně jasný, jako dubnový úplněk, který je zachycen na tomto snímku teleobjektivem při východu nad předměstím Fort Collins v Koloradu v USA. Při této lunaci byl úplněk 21 hodin od perigea. Pokud květnový perigeový úplněk minete, tak si udělejte v kalendáři poznámku. Vaše další příležitost uvidět úplněk poblíž perigea nastane příští rok 23. června.

Štítky: Úplněk, Lunace, Přízemí


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »