Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho epicykly: Dráha pulzaru v Plachtách

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Fermiho kosmický gama dalekohled oběhne Zemi každých 95 minut a zkoumá vesmír v extrémních energiích. Už podle návrhu Fermi míří na svých obězích střídavě na sever a potom na jih, aby mohl se svým dalekohledem LAT (Large Area Telescope) vykonat přehlídku oblohy. Družice také rotuje tak, aby její sluneční panely mířily na Slunce a osa její oběžné dráhy koná precesi, podobně jako vlček, a jednu precesní otočku vykoná za 54 dnů. Výsledkem těchto násobných cyklů je, že dráhy gama zdrojů z hlediska družice sledují složité vzory, jako je třeba tento výkres dráhy pulzaru v Plachtách. Výkres se středem zorného pole přístroje LAT má rozpětí 180° a sleduje polohu zdroje v Plachtách od srpna 2010 do srpna 2012. Koncentrace poblíž středu ukazuje, že zdroj v Plachtách byl po většinu období v citlivé oblasti přístroje LAT. Pulzar v Plachtách je neutronovou hvězdou, která se otáčí 11 krát za sekundu, vznikl při smrtící explozi hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze a je vidět jako nejjasnější trvalý zdroj gama záření na obloze.

Štítky: Vela, Oběžná dráha, Pulsar, Rock, Fermi, Lat, Roll, Ft2


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »