Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho epicykly: Dráha pulzaru v Plachtách

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Fermiho kosmický gama dalekohled oběhne Zemi každých 95 minut a zkoumá vesmír v extrémních energiích. Už podle návrhu Fermi míří na svých obězích střídavě na sever a potom na jih, aby mohl se svým dalekohledem LAT (Large Area Telescope) vykonat přehlídku oblohy. Družice také rotuje tak, aby její sluneční panely mířily na Slunce a osa její oběžné dráhy koná precesi, podobně jako vlček, a jednu precesní otočku vykoná za 54 dnů. Výsledkem těchto násobných cyklů je, že dráhy gama zdrojů z hlediska družice sledují složité vzory, jako je třeba tento výkres dráhy pulzaru v Plachtách. Výkres se středem zorného pole přístroje LAT má rozpětí 180° a sleduje polohu zdroje v Plachtách od srpna 2010 do srpna 2012. Koncentrace poblíž středu ukazuje, že zdroj v Plachtách byl po většinu období v citlivé oblasti přístroje LAT. Pulzar v Plachtách je neutronovou hvězdou, která se otáčí 11 krát za sekundu, vznikl při smrtící explozi hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze a je vidět jako nejjasnější trvalý zdroj gama záření na obloze.

Štítky: Vela, Oběžná dráha, Pulsar, Rock, Fermi, Lat, Roll, Ft2


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »