Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho epicykly: Dráha pulzaru v Plachtách

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Fermiho kosmický gama dalekohled oběhne Zemi každých 95 minut a zkoumá vesmír v extrémních energiích. Už podle návrhu Fermi míří na svých obězích střídavě na sever a potom na jih, aby mohl se svým dalekohledem LAT (Large Area Telescope) vykonat přehlídku oblohy. Družice také rotuje tak, aby její sluneční panely mířily na Slunce a osa její oběžné dráhy koná precesi, podobně jako vlček, a jednu precesní otočku vykoná za 54 dnů. Výsledkem těchto násobných cyklů je, že dráhy gama zdrojů z hlediska družice sledují složité vzory, jako je třeba tento výkres dráhy pulzaru v Plachtách. Výkres se středem zorného pole přístroje LAT má rozpětí 180° a sleduje polohu zdroje v Plachtách od srpna 2010 do srpna 2012. Koncentrace poblíž středu ukazuje, že zdroj v Plachtách byl po většinu období v citlivé oblasti přístroje LAT. Pulzar v Plachtách je neutronovou hvězdou, která se otáčí 11 krát za sekundu, vznikl při smrtící explozi hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze a je vidět jako nejjasnější trvalý zdroj gama záření na obloze.

Štítky: Vela, Oběžná dráha, Pulsar, Rock, Fermi, Lat, Roll, Ft2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »