Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 podrobně

Uznání: Composite Image Data - Hubble Legacy Archive; Adrian Zsilavec, Michelle Qualls, Adam Block / NOAO / AURA / NSF
Processing - André van der Hoeven

Tento nebeský div poblíž Velké medvědice (Ursa Major) obklopený hvězdami Honicích psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 metrický francouzský astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ho později přidal do svého katalogu jako M106. Moderní hloubkové snímky ukazují, že se jedná o vesmírný ostrov, o spirální galaxii velkou 30 tisíc světelných let vzdálenou pouhých 21 miliónů světelných let od hvězd Mléčné dráhy. Tento barevný kompozitní obraz kromě výrazných prachových pásů a jasného centrálního jádra zvýrazňuje mladistvé modré hvězdokupy a červené hvězdné porodnice, které trasují galaktická spirální ramena. Tento galaktický portrét s vysokým rozlišením je mozaikou ostrých snímků z Hubblovy kamery ACS kombinovaných s pozemními barevnými snímky. M106 (aka NGC 4258) je blízkým příkladem Seyfertovy třídy aktivních galaxií, které jsou vidět přes celé spektrum od rádiového po rentgenového záření. Energetické aktivní galaxie jsou poháněny hmotou, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, M106, Ngc4258


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »