Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 podrobně

Uznání: Composite Image Data - Hubble Legacy Archive; Adrian Zsilavec, Michelle Qualls, Adam Block / NOAO / AURA / NSF
Processing - André van der Hoeven

Tento nebeský div poblíž Velké medvědice (Ursa Major) obklopený hvězdami Honicích psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 metrický francouzský astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ho později přidal do svého katalogu jako M106. Moderní hloubkové snímky ukazují, že se jedná o vesmírný ostrov, o spirální galaxii velkou 30 tisíc světelných let vzdálenou pouhých 21 miliónů světelných let od hvězd Mléčné dráhy. Tento barevný kompozitní obraz kromě výrazných prachových pásů a jasného centrálního jádra zvýrazňuje mladistvé modré hvězdokupy a červené hvězdné porodnice, které trasují galaktická spirální ramena. Tento galaktický portrét s vysokým rozlišením je mozaikou ostrých snímků z Hubblovy kamery ACS kombinovaných s pozemními barevnými snímky. M106 (aka NGC 4258) je blízkým příkladem Seyfertovy třídy aktivních galaxií, které jsou vidět přes celé spektrum od rádiového po rentgenového záření. Energetické aktivní galaxie jsou poháněny hmotou, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, M106, Ngc4258


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »