Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Venuše 2012

Uznání a copyright: Chris Hetlage

Od vynálezu dalekohledu v roce 1608 bylo pouze 8 přechodů Venuše ke kterým dochází v párech vždy po více než 100 letech. Příští nastane v prosinci 2117. Na přechodu Venuše tento týden se ale pocvičilo mnoho moderních dalekohledů a kamer, když proti Slunci zachytily siluetu planety. Tento ostrý teleskopický pohled ze státu Georgia v USA využil úzkopásmový H-alfa filtr, aby proti slunečnímu povrchu se sítí buněk, tmavých vláken a slunečních skvrn ukázal okrouhlý planetární disk. Samotný přechod trval 6 hodin 40 minut. Astronomové historicky používali časová měření přechodu z různých míst k triangulaci vzdálenosti Venuše, zatímco moderní astronomové aktivně hledají planety, které přecházejí přes vzdálená slunce.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, H alpha


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »