Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Venuše 2012

Uznání a copyright: Chris Hetlage

Od vynálezu dalekohledu v roce 1608 bylo pouze 8 přechodů Venuše ke kterým dochází v párech vždy po více než 100 letech. Příští nastane v prosinci 2117. Na přechodu Venuše tento týden se ale pocvičilo mnoho moderních dalekohledů a kamer, když proti Slunci zachytily siluetu planety. Tento ostrý teleskopický pohled ze státu Georgia v USA využil úzkopásmový H-alfa filtr, aby proti slunečnímu povrchu se sítí buněk, tmavých vláken a slunečních skvrn ukázal okrouhlý planetární disk. Samotný přechod trval 6 hodin 40 minut. Astronomové historicky používali časová měření přechodu z různých míst k triangulaci vzdálenosti Venuše, zatímco moderní astronomové aktivně hledají planety, které přecházejí přes vzdálená slunce.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, H alpha


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »