Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Venuše 2012

Uznání a copyright: Chris Hetlage

Od vynálezu dalekohledu v roce 1608 bylo pouze 8 přechodů Venuše ke kterým dochází v párech vždy po více než 100 letech. Příští nastane v prosinci 2117. Na přechodu Venuše tento týden se ale pocvičilo mnoho moderních dalekohledů a kamer, když proti Slunci zachytily siluetu planety. Tento ostrý teleskopický pohled ze státu Georgia v USA využil úzkopásmový H-alfa filtr, aby proti slunečnímu povrchu se sítí buněk, tmavých vláken a slunečních skvrn ukázal okrouhlý planetární disk. Samotný přechod trval 6 hodin 40 minut. Astronomové historicky používali časová měření přechodu z různých míst k triangulaci vzdálenosti Venuše, zatímco moderní astronomové aktivně hledají planety, které přecházejí přes vzdálená slunce.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, H alpha


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »