Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když Venuše vychází se Sluncem

Uznání a copyright: Emil Ivanov

Tento pohled teleobjektivem 6. června přes Černé moře ukazuje vycházející Venuši se Sluncem, silueta planety je vidět proti zčervenalému a zubatému slunečnímu kotouči. Zčervenání světla nastává rozptylem v atmosféře Země a vzácný přechod Venuše neměl na podivný zborcený tvar Slunce žádný vliv. Ve skutečnosti je poměrně běžné vidět Slunce ve tvaru etruské vázy, zvlášť ve srovnání s vzácností přechodu Venuše. Jevy atmosférické refrakce při východu a západu zesilují nízko položené paprsky pozorování, které dlouze procházejí atmosférou a spolu teplotním gradientem atmosféry vytvářejí vizuální zborcení a přeludy. K takové situaci často dochází u mořského obzoru.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, Refraction, Black sea


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »