Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když Venuše vychází se Sluncem

Uznání a copyright: Emil Ivanov

Tento pohled teleobjektivem 6. června přes Černé moře ukazuje vycházející Venuši se Sluncem, silueta planety je vidět proti zčervenalému a zubatému slunečnímu kotouči. Zčervenání světla nastává rozptylem v atmosféře Země a vzácný přechod Venuše neměl na podivný zborcený tvar Slunce žádný vliv. Ve skutečnosti je poměrně běžné vidět Slunce ve tvaru etruské vázy, zvlášť ve srovnání s vzácností přechodu Venuše. Jevy atmosférické refrakce při východu a západu zesilují nízko položené paprsky pozorování, které dlouze procházejí atmosférou a spolu teplotním gradientem atmosféry vytvářejí vizuální zborcení a přeludy. K takové situaci často dochází u mořského obzoru.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, Refraction, Black sea


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »