Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u okraje

Uznání: JAXA, NASA, Lockheed Martin

Na pohledu z družice Hinode je vidět, jak sesterská planeta naší Země 6. června 2012 překročila sluneční okraj a začala přechod. Okamžiky překročení okraje při těchto vzácných přechodech byly historicky využívány k triangulaci vzdálenosti Venuše a tak k určení vzdálenosti Země - Slunce zvané astronomická jednotka. Moderní pozorování z vesmíru jako je toto ukazují tuto událost proti turbulentnímu slunečnímu povrchu s protuberancemi vyzdviženými nad okraj Slunce magnetickými poli. Je pozoruhodné, že kolem siluety tmavého disku planety je vidět prstenec slunečního světla ohýbaného hustou atmosférou Venuše.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, Refraction, Venus atmosphere


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »