Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u okraje

Uznání: JAXA, NASA, Lockheed Martin

Na pohledu z družice Hinode je vidět, jak sesterská planeta naší Země 6. června 2012 překročila sluneční okraj a začala přechod. Okamžiky překročení okraje při těchto vzácných přechodech byly historicky využívány k triangulaci vzdálenosti Venuše a tak k určení vzdálenosti Země - Slunce zvané astronomická jednotka. Moderní pozorování z vesmíru jako je toto ukazují tuto událost proti turbulentnímu slunečnímu povrchu s protuberancemi vyzdviženými nad okraj Slunce magnetickými poli. Je pozoruhodné, že kolem siluety tmavého disku planety je vidět prstenec slunečního světla ohýbaného hustou atmosférou Venuše.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod, Refraction, Venus atmosphere


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »