Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Greeley na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Co jste dělali o zimních prázdninách? Pokud jste byli vozítkem Opportunity na Marsu, tak jste strávili 4 měsíce na místě posazeni na severním svahu Greeley Haven a skloněni tak, aby sluneční panely mohly zachytit co možná nejvíc slunečního světla. Pojízdný robot při svých zimních zastávkách obvykle prováděl několik vědeckých činností včetně pořizování více než 800 snímků svého okolí, z nichž mnohé vytvořily toto 360° digitálně stlačené panoráma s přehnanými barvami, aby vynikly povrchové útvary. Vlevo jsou staré stopy Opportunity a dole jsou vidět prachem pokryté sluneční panely. Pod obzorem vpravo od středu je vidět vnitřní stěna 20-ti kilometrového kráteru Endeavour. Marťanská zima na severu je pryč, takže vozítko Opportunity zase jede, tentokrát přímo na sever. Vozítko zase začíná zkoumat vnitřek kráteru Endevour, který může mít dosud nejstarší dosud navštívené útvary a má prozkoumat neobvykle světle zbarvené skvrny povrchu.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Greeley Haven


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »