Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Greeley na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Co jste dělali o zimních prázdninách? Pokud jste byli vozítkem Opportunity na Marsu, tak jste strávili 4 měsíce na místě posazeni na severním svahu Greeley Haven a skloněni tak, aby sluneční panely mohly zachytit co možná nejvíc slunečního světla. Pojízdný robot při svých zimních zastávkách obvykle prováděl několik vědeckých činností včetně pořizování více než 800 snímků svého okolí, z nichž mnohé vytvořily toto 360° digitálně stlačené panoráma s přehnanými barvami, aby vynikly povrchové útvary. Vlevo jsou staré stopy Opportunity a dole jsou vidět prachem pokryté sluneční panely. Pod obzorem vpravo od středu je vidět vnitřní stěna 20-ti kilometrového kráteru Endeavour. Marťanská zima na severu je pryč, takže vozítko Opportunity zase jede, tentokrát přímo na sever. Vozítko zase začíná zkoumat vnitřek kráteru Endevour, který může mít dosud nejstarší dosud navštívené útvary a má prozkoumat neobvykle světle zbarvené skvrny povrchu.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Greeley Haven


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »