Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Greeley na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Co jste dělali o zimních prázdninách? Pokud jste byli vozítkem Opportunity na Marsu, tak jste strávili 4 měsíce na místě posazeni na severním svahu Greeley Haven a skloněni tak, aby sluneční panely mohly zachytit co možná nejvíc slunečního světla. Pojízdný robot při svých zimních zastávkách obvykle prováděl několik vědeckých činností včetně pořizování více než 800 snímků svého okolí, z nichž mnohé vytvořily toto 360° digitálně stlačené panoráma s přehnanými barvami, aby vynikly povrchové útvary. Vlevo jsou staré stopy Opportunity a dole jsou vidět prachem pokryté sluneční panely. Pod obzorem vpravo od středu je vidět vnitřní stěna 20-ti kilometrového kráteru Endeavour. Marťanská zima na severu je pryč, takže vozítko Opportunity zase jede, tentokrát přímo na sever. Vozítko zase začíná zkoumat vnitřek kráteru Endevour, který může mít dosud nejstarší dosud navštívené útvary a má prozkoumat neobvykle světle zbarvené skvrny povrchu.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Greeley Haven


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »