Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Katedrála hmotných hvězd v NGC 6357

Uznání: NASA, ESA and J. M. Apellániz (IAA, Spain)

Jak hmotná může být normální hvězda? Odhady na základě vzdálenosti, jasnosti a standardních slunečních modelů dávají jedné hvězdě v otevřené hvězdokupě Pismis 24 téměř rekordní hmotnost více než 200 Sluncí. Tato hvězda je nejjasnějším objektem těsně nad plynovou frontou na snímku nahoře. Podrobná prohlídka snímků z Hubblova kosmického dalekohledu ovšem ukazuje, že brilantní jasnost Pismis 24-1 pochází nikoliv od jediné hvězdy, ale přinejmenším od trojice. Jednotlivé hvězdy by i tak přesahovaly hmotnost 100 Sluncí, takže pořád patří mezi nejhmotnější hvězdy. Ve spodní části snímku v přidružené emisní mlhovině NGC 6357 stále vznikají hvězdy. Energetické hvězdy poblíž středu se zřejmě chystají vyklubat a osvětlit nádhernou kuklu, která možná připomíná gotickou katedrálu.

Štítky: Hmotné hvězdy, NGC 6357, Pismis 24-1


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »