Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Katedrála hmotných hvězd v NGC 6357

Uznání: NASA, ESA and J. M. Apellániz (IAA, Spain)

Jak hmotná může být normální hvězda? Odhady na základě vzdálenosti, jasnosti a standardních slunečních modelů dávají jedné hvězdě v otevřené hvězdokupě Pismis 24 téměř rekordní hmotnost více než 200 Sluncí. Tato hvězda je nejjasnějším objektem těsně nad plynovou frontou na snímku nahoře. Podrobná prohlídka snímků z Hubblova kosmického dalekohledu ovšem ukazuje, že brilantní jasnost Pismis 24-1 pochází nikoliv od jediné hvězdy, ale přinejmenším od trojice. Jednotlivé hvězdy by i tak přesahovaly hmotnost 100 Sluncí, takže pořád patří mezi nejhmotnější hvězdy. Ve spodní části snímku v přidružené emisní mlhovině NGC 6357 stále vznikají hvězdy. Energetické hvězdy poblíž středu se zřejmě chystají vyklubat a osvětlit nádhernou kuklu, která možná připomíná gotickou katedrálu.

Štítky: Hmotné hvězdy, NGC 6357, Pismis 24-1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »