Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Sean M. Sabatini

Co se to děje na obloze nad Monumentálním údolím (Monument Valley)? Meteorický roj. Minulý víkend vrcholil meteorický roj Leonid. Nyní Leonidy vrcholí každoročně v polovině listopadu. Obrázek nahoře je ve skutečnosti kompozit ze šesti asi 30 sekundových expozic pořízených v roce 2001, což byl rok, kdy byl roj Leonid nejaktivnější. Země tehdy procházela zvlášť hustým rojem trosek o velikosti zrnek písku z komety Tempel-Tuttle, takže frekvence viditelných meteorů dosahovala až jeden za sekundu. Všechny meteory nahoře se zdají paralelní, jelikož všechny padají na Zemi z radiantu, místa na obloze v souhvězdí Lva (Leo). I když vrchol letošních Leonid už minul, tak v nadcházejícím týdnu bude stále vidět dost meteorů - Leonid. Mimochodem, kolik meteorů dokážete identifikovat na obrázku nahoře?

Štítky: Leonidy, Meteors, Monument Valley


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »