Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný jev nastává, když většinu oblohy pokrývá vysoká řídká vrstva mraků, která obsahuje milióny ledových krystalků. Každý ledový krystal působí jako malá čočka. Jelikož většina krystalů má podobný protáhlý šestiboký tvar, tak světlo, které vstupuje do jedné strany krystalu, vystupuje na druhé straně lomené o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Během dne lze spatřit podobné sluneční halo. Snímek nahoře pochází z Athén v Řecku. Vlevo od halo je náhodou vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystaly v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »