Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný jev nastává, když většinu oblohy pokrývá vysoká řídká vrstva mraků, která obsahuje milióny ledových krystalků. Každý ledový krystal působí jako malá čočka. Jelikož většina krystalů má podobný protáhlý šestiboký tvar, tak světlo, které vstupuje do jedné strany krystalu, vystupuje na druhé straně lomené o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Během dne lze spatřit podobné sluneční halo. Snímek nahoře pochází z Athén v Řecku. Vlevo od halo je náhodou vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystaly v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery

Další informace »