Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantový prstenec a stínové pásy

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Jak se úplná fáze zatmění Slunce minulý týden blížila ke svému konci, tak sluneční světlo, které proudilo kolem okraje Měsíce vytvořilo letmou podívanou na blyštivý diamantový prsten na obloze. A zatímco většina pozorovatelů zatmění pohled na mračna moc nevítala, tak pohled přes řídká mračna severně od města Cairns v Queenslandu v Austrálii ukázal pozoruhodné míhání stínových pásů. Pásy se promítají na oblačnou vrstvu a jsou rovnoběžné se štěrbinou objevujícího se slunečního světla. Úzké pásy zde zachytila kratičká expozice 1/1000 sekundy, pásy způsobuje turbulence v zemské atmosféře, která láme sluneční světlo procházející štěrbinou.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Diamond ring, Tse, Queensland, Shadow bands


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »