Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc dlouhé Leonidy

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrees)

Dlouhou a barevnou stopu zanechalo zrnko kosmického písku na pohledu přes celou oblohu. Jeho líznutí zemské atmosféry začalo rychlostí 71 kilometerů za sekundu. Scéna s Mléčnou dráhou od obzoru k obzoru byla zachycena 17. listopadu z astronomicky populárního vysoko položeného plato Champ du Feu v Alsasku ve Francii. Tečný meteor patří pochopitelně do roje Leonid z tohoto měsíce, který vzniká každoročně, když naše planeta prochází prachem z ohonu periodické komety Tempel-Tuttle. Radiant roje v souhvězdí Lva je velmi blízko východního obzoru, poblíž začátku stopy vlevo dole. Vpravo od středu je snadné vidět jasnou planetu Jupiter, ponořenou do zvířetníkového světla. Snímek je součástí zrychleného videa (vimeo - zde), které začíná pouhých 7 minut předtím, než tak dlouhá Leonida přelétla oblohou.
Poznámka překladatele: Protažená stopa tohoto meteoru zřetelně neprochází souhvězdím Lva, není to tedy leonida. Viz též komentář na diskuzním vláknu.

Štítky: Meteor, Leonidy, Meteorický roj Leonid, All sky, Earthgrazer


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »