Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc dlouhé Leonidy

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrees)

Dlouhou a barevnou stopu zanechalo zrnko kosmického písku na pohledu přes celou oblohu. Jeho líznutí zemské atmosféry začalo rychlostí 71 kilometerů za sekundu. Scéna s Mléčnou dráhou od obzoru k obzoru byla zachycena 17. listopadu z astronomicky populárního vysoko položeného plato Champ du Feu v Alsasku ve Francii. Tečný meteor patří pochopitelně do roje Leonid z tohoto měsíce, který vzniká každoročně, když naše planeta prochází prachem z ohonu periodické komety Tempel-Tuttle. Radiant roje v souhvězdí Lva je velmi blízko východního obzoru, poblíž začátku stopy vlevo dole. Vpravo od středu je snadné vidět jasnou planetu Jupiter, ponořenou do zvířetníkového světla. Snímek je součástí zrychleného videa (vimeo - zde), které začíná pouhých 7 minut předtím, než tak dlouhá Leonida přelétla oblohou.
Poznámka překladatele: Protažená stopa tohoto meteoru zřetelně neprochází souhvězdím Lva, není to tedy leonida. Viz též komentář na diskuzním vláknu.

Štítky: Meteor, Leonidy, Meteorický roj Leonid, All sky, Earthgrazer


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »