Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc dlouhé Leonidy

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrees)

Dlouhou a barevnou stopu zanechalo zrnko kosmického písku na pohledu přes celou oblohu. Jeho líznutí zemské atmosféry začalo rychlostí 71 kilometerů za sekundu. Scéna s Mléčnou dráhou od obzoru k obzoru byla zachycena 17. listopadu z astronomicky populárního vysoko položeného plato Champ du Feu v Alsasku ve Francii. Tečný meteor patří pochopitelně do roje Leonid z tohoto měsíce, který vzniká každoročně, když naše planeta prochází prachem z ohonu periodické komety Tempel-Tuttle. Radiant roje v souhvězdí Lva je velmi blízko východního obzoru, poblíž začátku stopy vlevo dole. Vpravo od středu je snadné vidět jasnou planetu Jupiter, ponořenou do zvířetníkového světla. Snímek je součástí zrychleného videa (vimeo - zde), které začíná pouhých 7 minut předtím, než tak dlouhá Leonida přelétla oblohou.
Poznámka překladatele: Protažená stopa tohoto meteoru zřetelně neprochází souhvězdím Lva, není to tedy leonida. Viz též komentář na diskuzním vláknu.

Štítky: Meteor, Leonidy, Meteorický roj Leonid, All sky, Earthgrazer


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »