Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc dlouhé Leonidy

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrees)

Dlouhou a barevnou stopu zanechalo zrnko kosmického písku na pohledu přes celou oblohu. Jeho líznutí zemské atmosféry začalo rychlostí 71 kilometerů za sekundu. Scéna s Mléčnou dráhou od obzoru k obzoru byla zachycena 17. listopadu z astronomicky populárního vysoko položeného plato Champ du Feu v Alsasku ve Francii. Tečný meteor patří pochopitelně do roje Leonid z tohoto měsíce, který vzniká každoročně, když naše planeta prochází prachem z ohonu periodické komety Tempel-Tuttle. Radiant roje v souhvězdí Lva je velmi blízko východního obzoru, poblíž začátku stopy vlevo dole. Vpravo od středu je snadné vidět jasnou planetu Jupiter, ponořenou do zvířetníkového světla. Snímek je součástí zrychleného videa (vimeo - zde), které začíná pouhých 7 minut předtím, než tak dlouhá Leonida přelétla oblohou.
Poznámka překladatele: Protažená stopa tohoto meteoru zřetelně neprochází souhvězdím Lva, není to tedy leonida. Viz též komentář na diskuzním vláknu.

Štítky: Meteor, Leonidy, Meteorický roj Leonid, All sky, Earthgrazer


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M101 Větrník

Newton 150/750 + ZWO ASI 178 MC

Další informace »