Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a Mléčná dráha

Uznání & copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na tomto říjnovém pohledu na celou oblohu jsou duchovitá zjevení dvou fundamentálních rovin. Scéna byla zachycena z tábořiště u břehu jezera pod tmavou oblohou na severu Maine v USA. Na ní se do oblouku vypíná rovina naší Mléčné dráhy nad slabou září nad obzorem. Zvířetníkové světlo je pás prachu, který rozptyluje sluneční světlo v rovině ekliptiky, je roztažen téměř horizontálně a s Mléčnou dráhou se protíná nedaleko místa označeného planetou Jupiter. Vpravo od Jupiteru, daleko za hvězdokupou Plejády je zjasnění zvířetníkového pásu známé jako protisvětlo, které je za tmavé noci vidět i pouhým okem. V klidných vodách jezera je lovec Orion obklopený mnoha zářivými hvězdami, který vychází nad vzdálenými horami.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Orion, Zvířetníkové světlo, Plejády, Gegenschein


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »