Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a Mléčná dráha

Uznání & copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na tomto říjnovém pohledu na celou oblohu jsou duchovitá zjevení dvou fundamentálních rovin. Scéna byla zachycena z tábořiště u břehu jezera pod tmavou oblohou na severu Maine v USA. Na ní se do oblouku vypíná rovina naší Mléčné dráhy nad slabou září nad obzorem. Zvířetníkové světlo je pás prachu, který rozptyluje sluneční světlo v rovině ekliptiky, je roztažen téměř horizontálně a s Mléčnou dráhou se protíná nedaleko místa označeného planetou Jupiter. Vpravo od Jupiteru, daleko za hvězdokupou Plejády je zjasnění zvířetníkového pásu známé jako protisvětlo, které je za tmavé noci vidět i pouhým okem. V klidných vodách jezera je lovec Orion obklopený mnoha zářivými hvězdami, který vychází nad vzdálenými horami.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Orion, Zvířetníkové světlo, Plejády, Gegenschein


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »