Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká spirální galaxie NGC 7424

Uznání a copyright: SSRO-South (S. Mazlin, J. Harvey, D. Verschatse, R. Gilbert) & Kevin Ivarsen (UNC/CTIO/PROMPT)

Velká, zavinutá ramena na tomto pohledu na spirální galaxii NGC 7424 s výraznou centrální příčkou jsou skoro uhrančivá. Tento vesmírný ostrov je daleko asi 40 miliónů světelných let v souhvězdí Jeřába (Grus), měří asi 100 000 světelných let a tak se dost podobá naší vlastní Mléčné dráze. Podél zavinutých ramen je mnoho jasných hvězdokup hmotných mladých hvězd. Hvězdokupy samotné měří několik set světelných let. Hmotné hvězdy se v ramenech NGC 7424 jak rodí, tak i umírají. Stojí za pozornost, že v této galaxii došlo k silné stelární explozi, k supernově SN 2001ig, která ovšem zeslábla dávno před pořízením tohoto snímku.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Spirální galaxie, Spiral arms, Ngc 7424


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »