Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barnardovy schody u NGC 2170

Uznání a copyright: John Davis

Tato teleskopická mozaika ukazuje neutuchající krásy věcí, které jsou vidět v tomto koutu oblohy. Scéna na pozemské obloze zabírá 6 stupňů, neboli 12 úplňků. Záhyby červeně zářícího plynu vlevo jsou malou částí nesmírného oblouku širokého 300 000 světelných let. Tento útvar je znám Barnardova smyčka, je utvářen dávnými explozemi supernov a větrů z horkých hmotných hvězd a je stále protkáván světlem vodíkových atomů, je ovšem příliš slabý, než aby byl vidět pouhým okem. Barnardova smyčka leží asi 1500 světelných let daleko zhruba ve středu Velké mlhoviny v Orionu, porodnice hvězd na okraji molekulárních mračen v Orionu. Dále vzadu se nachází další úrodné pole hvězd v rovině naší Mléčné dráhy. Na kompozitním snímku z dlouhých expozic je vpravo vidět prašný komplex mlhovin NGC 2170 u sousedního molekulárního mračna vzdáleného asi 2400 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Wide field, Ngc2170, Barnard's Loop


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Totalita Lerma Španělsko

úžasný zážitek !!!! mohu jen doporučit

Další informace »