Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens: Video sestupu na Titan

Uznání: ESA/NASA/JPL/U. Arizona; Music: Beethoven's Piano Concerto #4; YouTube Upload: djxatlanta,

Jak by vypadalo přistání na Saturnovu měsíci Titanu? Sonda Evropské kosmické agentury Huygens přistála na nejzamračenější měsíc ve Sluneční soustavě v roce 2005 a z jejích sestupových snímků bylo sestaveno zrychlené video nahoře. Huygens se oddělil od meziplanetární sondy Cassini brzy po dosažení oběžné dráhy Saturnu koncem roku 2004 a začal s přibližováním k Titanu. Dvě hodiny po příletu se Huygens propadl k povrchu Titanu a ponejprv zaznamenal pouze neprůhlednou atmosféru, která měsíc zahaluje. Počítačově řízená sonda velikosti pneumatiky nákladního auta brzy rozvinula padák, aby zpomalila svůj pád, prorazila hustými mraky a začala vysílat snímky podivného povrchu hluboko dole, který doposud nikdy nebyl vidět ve viditelném světle. Po přistání ve vyschlém moři a během 90 minut přežití Huygens odvysílal jedinečné snímky podivné pláně tmavé písčité půdy poseté hladkými, světlými ledovými kameny o velikosti pěsti.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens, Video


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »