Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens: Video sestupu na Titan

Uznání: ESA/NASA/JPL/U. Arizona; Music: Beethoven's Piano Concerto #4; YouTube Upload: djxatlanta,

Jak by vypadalo přistání na Saturnovu měsíci Titanu? Sonda Evropské kosmické agentury Huygens přistála na nejzamračenější měsíc ve Sluneční soustavě v roce 2005 a z jejích sestupových snímků bylo sestaveno zrychlené video nahoře. Huygens se oddělil od meziplanetární sondy Cassini brzy po dosažení oběžné dráhy Saturnu koncem roku 2004 a začal s přibližováním k Titanu. Dvě hodiny po příletu se Huygens propadl k povrchu Titanu a ponejprv zaznamenal pouze neprůhlednou atmosféru, která měsíc zahaluje. Počítačově řízená sonda velikosti pneumatiky nákladního auta brzy rozvinula padák, aby zpomalila svůj pád, prorazila hustými mraky a začala vysílat snímky podivného povrchu hluboko dole, který doposud nikdy nebyl vidět ve viditelném světle. Po přistání ve vyschlém moři a během 90 minut přežití Huygens odvysílal jedinečné snímky podivné pláně tmavé písčité půdy poseté hladkými, světlými ledovými kameny o velikosti pěsti.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens, Video


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »