Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens: Video sestupu na Titan

Uznání: ESA/NASA/JPL/U. Arizona; Music: Beethoven's Piano Concerto #4; YouTube Upload: djxatlanta,

Jak by vypadalo přistání na Saturnovu měsíci Titanu? Sonda Evropské kosmické agentury Huygens přistála na nejzamračenější měsíc ve Sluneční soustavě v roce 2005 a z jejích sestupových snímků bylo sestaveno zrychlené video nahoře. Huygens se oddělil od meziplanetární sondy Cassini brzy po dosažení oběžné dráhy Saturnu koncem roku 2004 a začal s přibližováním k Titanu. Dvě hodiny po příletu se Huygens propadl k povrchu Titanu a ponejprv zaznamenal pouze neprůhlednou atmosféru, která měsíc zahaluje. Počítačově řízená sonda velikosti pneumatiky nákladního auta brzy rozvinula padák, aby zpomalila svůj pád, prorazila hustými mraky a začala vysílat snímky podivného povrchu hluboko dole, který doposud nikdy nebyl vidět ve viditelném světle. Po přistání ve vyschlém moři a během 90 minut přežití Huygens odvysílal jedinečné snímky podivné pláně tmavé písčité půdy poseté hladkými, světlými ledovými kameny o velikosti pěsti.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens, Video


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »