Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens: Video sestupu na Titan

Uznání: ESA/NASA/JPL/U. Arizona; Music: Beethoven's Piano Concerto #4; YouTube Upload: djxatlanta,

Jak by vypadalo přistání na Saturnovu měsíci Titanu? Sonda Evropské kosmické agentury Huygens přistála na nejzamračenější měsíc ve Sluneční soustavě v roce 2005 a z jejích sestupových snímků bylo sestaveno zrychlené video nahoře. Huygens se oddělil od meziplanetární sondy Cassini brzy po dosažení oběžné dráhy Saturnu koncem roku 2004 a začal s přibližováním k Titanu. Dvě hodiny po příletu se Huygens propadl k povrchu Titanu a ponejprv zaznamenal pouze neprůhlednou atmosféru, která měsíc zahaluje. Počítačově řízená sonda velikosti pneumatiky nákladního auta brzy rozvinula padák, aby zpomalila svůj pád, prorazila hustými mraky a začala vysílat snímky podivného povrchu hluboko dole, který doposud nikdy nebyl vidět ve viditelném světle. Po přistání ve vyschlém moři a během 90 minut přežití Huygens odvysílal jedinečné snímky podivné pláně tmavé písčité půdy poseté hladkými, světlými ledovými kameny o velikosti pěsti.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens, Video


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »