Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada Delphinidy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Tato expozice zachytila během více než 5 hodin minulé úterý ráno pod tmavou oblohou nad observatoří Las Campanas v Chile nádherný pohled na průlety meteorů a Mléčnou dráhu. Astronomové doufali, že v té době uvidí záplavu meteorů gama Delphinid, jelikož Země procházela prachovým ohonem, který zanechala neznámá kometa. V roce 1930 bylo 10. června zaznamenáno krátké ale silné maximum meteorického roje s radiantem v souhvězdí Delfína (Delphinus) na Měsícem ozářené obloze. Od té doby nebyla hlášena žádná silná aktivita meteorického roje Delphinid a možná sprška byla předběžně předpovězena zase v roce 2013. Ovšem přestože byla úterní obloha tmnavá, tak byla celková frekvence meteorů v tomto poli nízká a zdá se, že pouze tři nízké meteory míří zpět do odhadovaného radiantu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Delphinid


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »