Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada Delphinidy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Tato expozice zachytila během více než 5 hodin minulé úterý ráno pod tmavou oblohou nad observatoří Las Campanas v Chile nádherný pohled na průlety meteorů a Mléčnou dráhu. Astronomové doufali, že v té době uvidí záplavu meteorů gama Delphinid, jelikož Země procházela prachovým ohonem, který zanechala neznámá kometa. V roce 1930 bylo 10. června zaznamenáno krátké ale silné maximum meteorického roje s radiantem v souhvězdí Delfína (Delphinus) na Měsícem ozářené obloze. Od té doby nebyla hlášena žádná silná aktivita meteorického roje Delphinid a možná sprška byla předběžně předpovězena zase v roce 2013. Ovšem přestože byla úterní obloha tmnavá, tak byla celková frekvence meteorů v tomto poli nízká a zdá se, že pouze tři nízké meteory míří zpět do odhadovaného radiantu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Delphinid


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »