Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada Delphinidy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Tato expozice zachytila během více než 5 hodin minulé úterý ráno pod tmavou oblohou nad observatoří Las Campanas v Chile nádherný pohled na průlety meteorů a Mléčnou dráhu. Astronomové doufali, že v té době uvidí záplavu meteorů gama Delphinid, jelikož Země procházela prachovým ohonem, který zanechala neznámá kometa. V roce 1930 bylo 10. června zaznamenáno krátké ale silné maximum meteorického roje s radiantem v souhvězdí Delfína (Delphinus) na Měsícem ozářené obloze. Od té doby nebyla hlášena žádná silná aktivita meteorického roje Delphinid a možná sprška byla předběžně předpovězena zase v roce 2013. Ovšem přestože byla úterní obloha tmnavá, tak byla celková frekvence meteorů v tomto poli nízká a zdá se, že pouze tři nízké meteory míří zpět do odhadovaného radiantu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Delphinid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »