Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada Delphinidy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Tato expozice zachytila během více než 5 hodin minulé úterý ráno pod tmavou oblohou nad observatoří Las Campanas v Chile nádherný pohled na průlety meteorů a Mléčnou dráhu. Astronomové doufali, že v té době uvidí záplavu meteorů gama Delphinid, jelikož Země procházela prachovým ohonem, který zanechala neznámá kometa. V roce 1930 bylo 10. června zaznamenáno krátké ale silné maximum meteorického roje s radiantem v souhvězdí Delfína (Delphinus) na Měsícem ozářené obloze. Od té doby nebyla hlášena žádná silná aktivita meteorického roje Delphinid a možná sprška byla předběžně předpovězena zase v roce 2013. Ovšem přestože byla úterní obloha tmnavá, tak byla celková frekvence meteorů v tomto poli nízká a zdá se, že pouze tři nízké meteory míří zpět do odhadovaného radiantu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Delphinid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »