Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roční doby na Saturnu

Uznání: R. G. French (Wellesley College) et al., NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Jelikož je Saturnova osa otáčení se vůči jeho oběžné dráze kolem Slunce nakloněna, tak má Saturn roční období, podobně jako na Zemi, ale roční doby na Saturnu trvají přes sedm let. Takže jaké roční období je na Saturnu nyní? Saturnovy prstence, které obíhají kolem rovníku, jsou docela dobrou grafickou pomůckou pro určení ročního období. Prstence se budou až do roku 2016 stále více rozevírat, poté co v roce 2009 byly vidět téměř z boku. Planeta s prstenci má na večerní obloze dobrou polohu, která umožňuje vidět, jak na Saturnovu severní polokouli přichází léto a na jižní zima. Tuto sekvenci snímků s odstupem asi jednoho roku pořídil Hubblův kosmický dalekohled a to počínaje rokem 1996 vlevo a konče rokem 2000 vpravo. I když Saturnovy prstence vypadají jako pevné, tak se skládají z kousků ledu a kamenů o velikosti od zrníček až po balvany jak stodola, které jednotlivě obíhají a celkem mají tloušťku méně než 50 metrů.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Saturn, Prstence, Seasons


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »