Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roční doby na Saturnu

Uznání: R. G. French (Wellesley College) et al., NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Jelikož je Saturnova osa otáčení se vůči jeho oběžné dráze kolem Slunce nakloněna, tak má Saturn roční období, podobně jako na Zemi, ale roční doby na Saturnu trvají přes sedm let. Takže jaké roční období je na Saturnu nyní? Saturnovy prstence, které obíhají kolem rovníku, jsou docela dobrou grafickou pomůckou pro určení ročního období. Prstence se budou až do roku 2016 stále více rozevírat, poté co v roce 2009 byly vidět téměř z boku. Planeta s prstenci má na večerní obloze dobrou polohu, která umožňuje vidět, jak na Saturnovu severní polokouli přichází léto a na jižní zima. Tuto sekvenci snímků s odstupem asi jednoho roku pořídil Hubblův kosmický dalekohled a to počínaje rokem 1996 vlevo a konče rokem 2000 vpravo. I když Saturnovy prstence vypadají jako pevné, tak se skládají z kousků ledu a kamenů o velikosti od zrníček až po balvany jak stodola, které jednotlivě obíhají a celkem mají tloušťku méně než 50 metrů.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Saturn, Prstence, Seasons


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »