Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Meteorou

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ty dva jasné meteory, které se zablýskly na noční obloze 7. srpna jsou součástí právě aktivního roje Perseid. Vpravo nahoře, tedy ve směru, na který ukazují oba zmíněné barevné záblesky, je radiant roje v souhvězdí Perseus. Vlevo nahoře je vidět Polárka, která má ze všech hvězd nejkratší obloukovitou stopu. Klášter, který je postavený na strmých pískovcových útesech v popředí, se pro svou polohu proti obloze také jmenuje Meteora. Meteora je součástí světového dědictví a je historickým komplexem vyvýšených klášterů u města Kalabaka ve středním Řecku.

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Meteora


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »