Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M74: Dokonalá spirála

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI / AURA)- ESA / Hubble Collaboration
Acknowledgment: R. Chandar (Univ. Toledo) and J. Miller (Univ. Michigan)

Když už ne dokonalá, tak je tato spirální galaxie přinejmenším jedna z nejfotogeničtějších. M74 představuje vesmírný ostrov s krásným pohledem zepředu, který má asi 100 miliard hvězd a je 32 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces). Galaxie M74 je klasifikována jako typ Sc a její celkový tvar vznešených spirálních ramen protkávají jasné modré hvězdokupy a tmavé kosmické prachové pásy. Tento ostrý kompozitní obraz je zkonstruován z obrazových dat pořízených v letech 2003 a 2005 z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Rozpětí M74 je asi 30 000 světelných let a obraz obsahuje i expozice emise atomů vodíku, která zvýrazňuje červenou zář velkých hvězdotvorných oblastí. V M74 nyní mnoho astronomů sleduje jasnou supernovu.

Galerie: Meteorický roj Perseidy 2013

Štítky: Supernova, Spirální galaxie, M74


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova AT2026yly v NGC2748

Supernova AT2026yly dalekohledem Seestar30

Další informace »