Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z NGC 1097

Uznání a copyright: Martin Pugh

Záhadná spirální galaxie NGC 1097 září na jižní obloze, asi 45 miliónů světelných let daleko v souhvězdí chemické Pece (Fornax). Na jejím barvitém portrétu jsou vidět modrá spirální ramena kropenatá růžovými hvězdotvornými oblastmi. Zdá se, jakoby ramena obtáčela malou doprovodnou galaxii vlevo dole od středu, asi 40 000 světelných let daleko od svítivého jádra. To ovšem není ta nejzvláštnější charakteristika NGC 1097. Na opravdu dlouhé hloubkové expozici lze tušit slabé, záhadné výtrysky, které lze snadněji vidět, jak sahají daleko za modravá ramena vpravo dole. Na optických snímcích NGC 1097 lze nakonec rozeznat 4 slabé výtrysky. Výtrysky tvoří písmeno X se středem na galaktickém jádře, ale pravděpodobně tam nezačínají. Místo toho by se mohlo jednat o stopy fosilních proudů hvězd pozůstalých po zachycení a rozložení mnohem menší galaxie v starodávné historii velké spirály. NGC 1097 je Seyfertovou galaxií a v jejím jádře sídlí superhmotná černá díra.

Štítky: Spirální galaxie, Supermassive black hole, Ngc1097, Arp77


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »