Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope,
Additional Color Data and Processing: Robert Gendler

Jižně od velké hvězdotvorné oblasti známé jako Mlhovina v Orionu se nachází jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. Mlhovina NGC 1999 je na okraji komplexu molekulárních mračen v Orionu asi 1500 světelných let daleko a osvětlení jí poskytuje zanořená proměnná hvězda V380 Orionis. Mlhovina je označena tmavým skloněným písmenem T u středu na tomto kosmickém pohledu, který zabírá asi 10 světelných let. O tomto tmavém útvaru se kdysi soudilo, že je to prachové mračno viděné v siluetě proti jasné reflekční mlhovině. Ale nedávné infračervené snímky ukazují, že tento útvar je nejspíše dírou profoknutou skrze samotnou mlhovinu energetickými mladými hvězdami. Tato oblast přímo oplývá mladými energetickými hvězdami, které vytvářejí výtrysky a výtoky se zářivými rázovými vlnami. Rázové vlny vypadají jako červené obloučky, včetně objektů HH1 a HH2 těsně pod NGC 1999, přičemž katalogové označení HH znamená Herbig-Harův objekt podle astronomů George Herbiga a Guillermo Haro. Hvězdné výtrysky vytlačují okolní materiál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Kometa ISON: Pozorovací kampaň | SOHO | SDO | STEREO | Hangout

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Orion, Herbig haro, Ngc1999, Hh1, Hh2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »