Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope,
Additional Color Data and Processing: Robert Gendler

Jižně od velké hvězdotvorné oblasti známé jako Mlhovina v Orionu se nachází jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. Mlhovina NGC 1999 je na okraji komplexu molekulárních mračen v Orionu asi 1500 světelných let daleko a osvětlení jí poskytuje zanořená proměnná hvězda V380 Orionis. Mlhovina je označena tmavým skloněným písmenem T u středu na tomto kosmickém pohledu, který zabírá asi 10 světelných let. O tomto tmavém útvaru se kdysi soudilo, že je to prachové mračno viděné v siluetě proti jasné reflekční mlhovině. Ale nedávné infračervené snímky ukazují, že tento útvar je nejspíše dírou profoknutou skrze samotnou mlhovinu energetickými mladými hvězdami. Tato oblast přímo oplývá mladými energetickými hvězdami, které vytvářejí výtrysky a výtoky se zářivými rázovými vlnami. Rázové vlny vypadají jako červené obloučky, včetně objektů HH1 a HH2 těsně pod NGC 1999, přičemž katalogové označení HH znamená Herbig-Harův objekt podle astronomů George Herbiga a Guillermo Haro. Hvězdné výtrysky vytlačují okolní materiál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Kometa ISON: Pozorovací kampaň | SOHO | SDO | STEREO | Hangout

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Orion, Herbig haro, Ngc1999, Hh1, Hh2


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »