Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence polární záře z Aljašky

Uznání a copyright: LeRoy Zimmerman (TWAN)

Pozoruhodně intenzivní aurorální pás zaplavil 7. prosince severní noc svými mihotavými barvami. Tato úžasná sekvence byla zachycena kamerou na stativu pod studenou jasnou oblohou u Ester, nedaleko od Fairbanks na Aljašce. Panely zleva doprava zabírají období asi 30 minut a zachycují změny tančících záclon severních světel, která dosahují výšek přes 100 kilometrů v pásu, který se vypíná do oblouku přímo nad hlavou. Panely zabírají vertikálně 150 stupňů a na obloze od kraje po kraj pokrývají asi 500 kilometrů. Tuto aurorální aktivitu vyvolala středně velká geomagnetická bouře, když sluneční vítr vysokou rychlostí narazil do zemské magnetosféry.

Štítky: Polární záře, Northern lights, Magnetosphere, Geomagnetic


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »