Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence polární záře z Aljašky

Uznání a copyright: LeRoy Zimmerman (TWAN)

Pozoruhodně intenzivní aurorální pás zaplavil 7. prosince severní noc svými mihotavými barvami. Tato úžasná sekvence byla zachycena kamerou na stativu pod studenou jasnou oblohou u Ester, nedaleko od Fairbanks na Aljašce. Panely zleva doprava zabírají období asi 30 minut a zachycují změny tančících záclon severních světel, která dosahují výšek přes 100 kilometrů v pásu, který se vypíná do oblouku přímo nad hlavou. Panely zabírají vertikálně 150 stupňů a na obloze od kraje po kraj pokrývají asi 500 kilometrů. Tuto aurorální aktivitu vyvolala středně velká geomagnetická bouře, když sluneční vítr vysokou rychlostí narazil do zemské magnetosféry.

Štítky: Polární záře, Northern lights, Magnetosphere, Geomagnetic


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »