Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem časosběrně

Uznání a copyright: Terje Sørgjerd; Music: Gladiator Soundtrack: Now we are Free

Poté, co se naše oči přizpůsobí tmě, tak se někdy ukáže nádherná obloha. To byl i případ v březnu 2011, kdy se v severních místech na hranicích mezi Norskem a Ruskem objevila jedna z největších polárních září v posledních letech. Polární záře na časosběrném videu nahoře plynou nad sněhem pokrytou krajinou, nad stromy, nad mračny, horami a jezery nedaleko Kirkenes, v Norsku. Polární záře jsou často zelené, jelikož vysokoenergetické částice, které narážejí do pozemské atmosféry vyvolávají záření vzduchu, když se elektrony znovu spojí se svými atomy kyslíku. Příležitostně jsou vidět i jiné barvy, když je ve hře také dusík. V pozdějších sekvencích je vidět také Měsíc a vycházející hvězdy. Jak se nyní Slunce pohybuje v okolí maxima svojí aktivity, tak bude možná dost příležitostí spatřit podobné krásné polární záře osobně, dokonce i z míst mnohem bližších k rovníku.

Přednáška s otevřeným vstupem: Editor APODu bude 3. ledna přednášet v New York City.

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »