Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem časosběrně

Uznání a copyright: Terje Sørgjerd; Music: Gladiator Soundtrack: Now we are Free

Poté, co se naše oči přizpůsobí tmě, tak se někdy ukáže nádherná obloha. To byl i případ v březnu 2011, kdy se v severních místech na hranicích mezi Norskem a Ruskem objevila jedna z největších polárních září v posledních letech. Polární záře na časosběrném videu nahoře plynou nad sněhem pokrytou krajinou, nad stromy, nad mračny, horami a jezery nedaleko Kirkenes, v Norsku. Polární záře jsou často zelené, jelikož vysokoenergetické částice, které narážejí do pozemské atmosféry vyvolávají záření vzduchu, když se elektrony znovu spojí se svými atomy kyslíku. Příležitostně jsou vidět i jiné barvy, když je ve hře také dusík. V pozdějších sekvencích je vidět také Měsíc a vycházející hvězdy. Jak se nyní Slunce pohybuje v okolí maxima svojí aktivity, tak bude možná dost příležitostí spatřit podobné krásné polární záře osobně, dokonce i z míst mnohem bližších k rovníku.

Přednáška s otevřeným vstupem: Editor APODu bude 3. ledna přednášet v New York City.

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »