Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární časosběrné panorama i s vozítkem Yutu

Uznání: CNSA, Chinanews, Kenneth Kremer & Marco Di Lorenzo

Kde bylo vozítko Yutu na Měsíci? Čínské robotické vozítko Yutu dorazilo na zemský Měsíc uprostřed prosince 2013 a strávilo měsíc a půl výzkumem Moře dešťů (Mare Imbrium). Jelikož využívá sluneční energie, tak tento mechanický Nefrifový králík musí dvoutýdenní lunární noc přečkat ve spánku. Na snímku nahoře je digitálně vytvořené časosběrné kompozitní panoráma, které zachycuje okolí přistávacího modulu Chang'e 3 a které zachycuje vozítko o velikosti stolu ve třech místech. Zcela vpravo je vidět, jak Yutu míří na jih prozkoumat zelenější pastviny a nejspíš se ke svému přistávacímu modulu už nevrátí.

Štítky: Měsíc, Mare imbrium, Yutu


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »