Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jahodový úplněk

Uznání a copyright: Göran Strand

Červnový úplněk (plná fáze nastává 13. června 04:11 UT) se tradičně nazývá jahodový nebo růžový úplněk. Ty názvy by ovšem mohly také popsat vzhled tohoto úplňku, který minulý měsíc vycházel nad malou švédskou vesničkou Marieby. Měsíc se zdá velký, protože scéna je na snímku zachycena dlouhým ohniskem z místa asi 8 kilometrů daleko od domů v popředí. Při pohledu očima na východ úplňku se zdá, dokonce i v pátek třináctého, že u obzoru vypadá neuvěřitelně velký. Tento úkaz je dlouho známý jako měsíční iluze. Na rozdíl od zvětšení dalekohledem nebo teleobjektivem je příčina měsíční iluze stále nedostatečně pochopena a nedá se vysvětlit atmosférickými optickými jevy jako jsou rozptyl a lom, které vytvářejí načervenalou barvu Měsíce a zubatý okraj, který je vidět i na fotografii.

Štítky: Úplněk, Moon illusion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »