Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Mlhovina Tarantule je obrovská hvězdotvorná oblast v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC) a má průměr více než 1000 světelných let. Kosmický pavoukovec je vidět na hloubkovém barevném teleskopickém pohledu pořízeném přes širokopásmové a úzkopásmové filtry vlevo nahoře. Snímek zabírá na obloze téměř 2 stupně (4 úplňky) a pokrývá část LMC o rozměru přes 8000 světelných let. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázy supernov z centrální mladé kupy hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záři mlhovin a tvarují pavoučitá vlákna. Kolem Tarantule jsou ještě další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny tvaru bublin. Na snímku je také místo s nejbližší supernovou moderní doby SN 1987A, těsně nad středem. Toto bohaté zorné pole se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »