Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Mlhovina Tarantule je obrovská hvězdotvorná oblast v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC) a má průměr více než 1000 světelných let. Kosmický pavoukovec je vidět na hloubkovém barevném teleskopickém pohledu pořízeném přes širokopásmové a úzkopásmové filtry vlevo nahoře. Snímek zabírá na obloze téměř 2 stupně (4 úplňky) a pokrývá část LMC o rozměru přes 8000 světelných let. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázy supernov z centrální mladé kupy hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záři mlhovin a tvarují pavoučitá vlákna. Kolem Tarantule jsou ještě další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny tvaru bublin. Na snímku je také místo s nejbližší supernovou moderní doby SN 1987A, těsně nad středem. Toto bohaté zorné pole se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »