Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Mlhovina Tarantule je obrovská hvězdotvorná oblast v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC) a má průměr více než 1000 světelných let. Kosmický pavoukovec je vidět na hloubkovém barevném teleskopickém pohledu pořízeném přes širokopásmové a úzkopásmové filtry vlevo nahoře. Snímek zabírá na obloze téměř 2 stupně (4 úplňky) a pokrývá část LMC o rozměru přes 8000 světelných let. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázy supernov z centrální mladé kupy hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záři mlhovin a tvarují pavoučitá vlákna. Kolem Tarantule jsou ještě další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny tvaru bublin. Na snímku je také místo s nejbližší supernovou moderní doby SN 1987A, těsně nad středem. Toto bohaté zorné pole se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »