Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Mlhovina Tarantule je obrovská hvězdotvorná oblast v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC) a má průměr více než 1000 světelných let. Kosmický pavoukovec je vidět na hloubkovém barevném teleskopickém pohledu pořízeném přes širokopásmové a úzkopásmové filtry vlevo nahoře. Snímek zabírá na obloze téměř 2 stupně (4 úplňky) a pokrývá část LMC o rozměru přes 8000 světelných let. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázy supernov z centrální mladé kupy hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záři mlhovin a tvarují pavoučitá vlákna. Kolem Tarantule jsou ještě další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny tvaru bublin. Na snímku je také místo s nejbližší supernovou moderní doby SN 1987A, těsně nad středem. Toto bohaté zorné pole se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »