Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Rayetova hvězda 124: stroj na hvězdný vítr

Image Credit: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Některé hvězdy vybuchují zpomaleně. Vzácné, hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy jsou tak bouřlivé a žhavé, že se pomalu rozpadají přímo před našimi dalekohledy. Zářící chuchvalce plynu jsou typicky 30 krát hmotnější než Země a vyvrhuje je bouřlivý hvězdný vítr. Wolf-Rayetova hvězda WR 124 je vidět ve středu snímku nahoře, který zabírá asi šest světelných let a utváří kolem sebe mlhovinu známou jako M1-67. Podrobnosti o tom, proč se tato hvězda posledních 20 000 let pomalu vyfoufává zůstávají předmětem výzkumu. WR 124 leží 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Šípu (Sagitta). Zánik kterékoliv Wolf-Rayetovy hvězdy nejspíše záleží na její hmotnosti, ale o mnohých se předpokládá, že jsou blízko konci svých životů výbuchy supernov nebo gama vzplanutí.
Oprava: Na nepřesnost překladu rozměru upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Wolf rayet star, Stellar winds, WR 124


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »