Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Rayetova hvězda 124: stroj na hvězdný vítr

Image Credit: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Některé hvězdy vybuchují zpomaleně. Vzácné, hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy jsou tak bouřlivé a žhavé, že se pomalu rozpadají přímo před našimi dalekohledy. Zářící chuchvalce plynu jsou typicky 30 krát hmotnější než Země a vyvrhuje je bouřlivý hvězdný vítr. Wolf-Rayetova hvězda WR 124 je vidět ve středu snímku nahoře, který zabírá asi šest světelných let a utváří kolem sebe mlhovinu známou jako M1-67. Podrobnosti o tom, proč se tato hvězda posledních 20 000 let pomalu vyfoufává zůstávají předmětem výzkumu. WR 124 leží 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Šípu (Sagitta). Zánik kterékoliv Wolf-Rayetovy hvězdy nejspíše záleží na její hmotnosti, ale o mnohých se předpokládá, že jsou blízko konci svých životů výbuchy supernov nebo gama vzplanutí.
Oprava: Na nepřesnost překladu rozměru upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Wolf rayet star, Stellar winds, WR 124


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »