Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Rayetova hvězda 124: stroj na hvězdný vítr

Image Credit: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Některé hvězdy vybuchují zpomaleně. Vzácné, hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy jsou tak bouřlivé a žhavé, že se pomalu rozpadají přímo před našimi dalekohledy. Zářící chuchvalce plynu jsou typicky 30 krát hmotnější než Země a vyvrhuje je bouřlivý hvězdný vítr. Wolf-Rayetova hvězda WR 124 je vidět ve středu snímku nahoře, který zabírá asi šest světelných let a utváří kolem sebe mlhovinu známou jako M1-67. Podrobnosti o tom, proč se tato hvězda posledních 20 000 let pomalu vyfoufává zůstávají předmětem výzkumu. WR 124 leží 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Šípu (Sagitta). Zánik kterékoliv Wolf-Rayetovy hvězdy nejspíše záleží na její hmotnosti, ale o mnohých se předpokládá, že jsou blízko konci svých životů výbuchy supernov nebo gama vzplanutí.
Oprava: Na nepřesnost překladu rozměru upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Wolf rayet star, Stellar winds, WR 124


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »