Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pekuliární eliptická galaxie Centaurus A

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Co se to stalo se středem této galaxie? Středem eliptické galaxie Centaurus A probíhají neobvyklé a výrazné prachové pásy. Tyto prachové pásy jsou natolik husté, že ve viditelném světle skoro úplně zakrývají střed galaxie. To je zvláště neobvyklé, jelikož červené hvězdy v Cen A a její oblý tvar jsou charakteristické u obřích eliptických galaxií, které mají obvykle málo tmavého prachu. Galaxie Cen A, též známá jako NGC 5128, je také neobvyklá při srovnání v průměrnou eliptickou galaxií, protože obsahuje vyšší podíl mladých modrých hvězd a je velmi silným zdrojem rádiové emise. Existují důkazy, že Cen A je nejspíše výsledkem srážky dvou normálních galaxií. Při takové srážce vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů v Cen A se stále zkoumají. Cen A se nachází pouhých 13 miliónů světelných let daleko, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A na snímku nahoře měří 60 000 světelných let a lze ji spatřit i triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Prach, Cen A, Elliptical galaxy


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »