Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4651: Galaxie Deštník

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Observatories)
Collaboration: C.Foster (Australian Astronomical Obs.), H.Lux (U. Nottingham, Oxford),
A.Romanowsky (San Jose State, UCO), D.Martínez-Delgado (Heidelberg), et al.

Spirální galaxie NGC 4651 je zhruba 62 miliónů světelných let daleko v dobře učesaném severním souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Tento vesmírný ostrov má zhruba velikost naší Mléčné dráhy a je vidět, že má slabou strukturu ve tvaru deštníku, která sahá (vlevo) zhruba 100 tisíc světelných let za jasný galaktický disk. Nyní se ví, že se tento obří kosmický deštník skládá ze slapových proudů hvězd, což jsou rozsáhlé vlečky hvězd, o které byla gravitačně obrána menší satelitní galaxie. Malá galaxie byla nakonec opakovanými přiblíženími na výstředných drahách přes NGC 4651 roztrhána. Vložený obrázek zvětšuje zbytek jádra menší galaxie, který byl identifikován při rozsáhlém výzkumu tohoto systému s využitím dat z velkých dalekohledů Subaru a Keck na Mauna Kea. Tato práce započala pozoruhodnou spoluprací amatérských a profesionálních astronomů při zobrazování slabých struktur kolem jasných galaxií, které naznačovaly, že slapové proudy hvězd jsou běžnou známkou splynutí galaxií dokonce i u blízkých galaxií. Výsledek se dá vysvětlit modely vzniku galaxií, které se dají uplatnit také na naši vlastní Mléčnou dráhu.

Štítky: Spirální galaxie, Tidal stream, Satellite galaxy, Ngc4651


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »