Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum z Veszprému

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V maďarském městě Veszprém strašilo tajemné spektrum, ale jen krátce. Jeho strašidelný tvar se vznášel v mlhách 11. srpna ráno nad radničními budovami ve středu města. Náznak jeho skutečné identity nabízí sám fotograf, který hlásí, že snímek pořídil z vrcholu dvacetipatrové budovy s vycházejícím Sluncem přímo v zádech. Tato jedinečná geometrie značí, že se jedná o případ atmosférického jevu zvaného glorie nebo někdy "Brockenovo spektrum". Tento jev lze spatřit i z vrcholů hor a z letadel při pohledu na opačnou stranu od Slunce, přičemž je vidět zjevení pozorovatele (či letadla) na mracích nebo mlze, na malých kapičkách vody, které rozptylují zpátky světlo ke Slunci pomocí vnitřních složitých odrazů. Svědomití pozorovatelé noční oblohy mohou také narazit na astronomickou obdobu tohoto spektra, na zjasnění zvířetníkového světla na opačné straně od Slunce známé jako protisvit.

Štítky: Halo, Glory, Brocken specter


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »