Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum z Veszprému

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V maďarském městě Veszprém strašilo tajemné spektrum, ale jen krátce. Jeho strašidelný tvar se vznášel v mlhách 11. srpna ráno nad radničními budovami ve středu města. Náznak jeho skutečné identity nabízí sám fotograf, který hlásí, že snímek pořídil z vrcholu dvacetipatrové budovy s vycházejícím Sluncem přímo v zádech. Tato jedinečná geometrie značí, že se jedná o případ atmosférického jevu zvaného glorie nebo někdy "Brockenovo spektrum". Tento jev lze spatřit i z vrcholů hor a z letadel při pohledu na opačnou stranu od Slunce, přičemž je vidět zjevení pozorovatele (či letadla) na mracích nebo mlze, na malých kapičkách vody, které rozptylují zpátky světlo ke Slunci pomocí vnitřních složitých odrazů. Svědomití pozorovatelé noční oblohy mohou také narazit na astronomickou obdobu tohoto spektra, na zjasnění zvířetníkového světla na opačné straně od Slunce známé jako protisvit.

Štítky: Halo, Glory, Brocken specter


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »