Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Když se podíváte pečlivěji, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Obvykle je to pozemský Měsíc, který zakrývá Slunce. Tentokrát to pro změnu byla planeta Merkur. Podobně, jako když se blíží nov před slunečním zatměním, tak i fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se planeta postupně blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesne na nulu a přes naši mateřskou hvězdu přejde tmavá skvrna. Tato situace by se mohla technicky popsat jako prstencové zatmění na Merkuru s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru by Země jevila svoji plnou fázi. Jak Merkur pokračoval na své oběžné dráze, tak se o pár hodin později zase objevil tenký srpeček fáze. Příští zatmění Slunce Merkurem nastane v roce 2016.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »