Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Když se podíváte pečlivěji, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Obvykle je to pozemský Měsíc, který zakrývá Slunce. Tentokrát to pro změnu byla planeta Merkur. Podobně, jako když se blíží nov před slunečním zatměním, tak i fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se planeta postupně blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesne na nulu a přes naši mateřskou hvězdu přejde tmavá skvrna. Tato situace by se mohla technicky popsat jako prstencové zatmění na Merkuru s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru by Země jevila svoji plnou fázi. Jak Merkur pokračoval na své oběžné dráze, tak se o pár hodin později zase objevil tenký srpeček fáze. Příští zatmění Slunce Merkurem nastane v roce 2016.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »