Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a Ocas pulce

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing & Copyright: Joachim Dietrich

Proč má tato galaxie tak dlouhý ohon? Na tomto skvělém pohledu z obrazového archívu Hubble Legacy Archive utvářejí vzdálené galaxie dramatické pozadí pro roztaženou galaxii Arp 188, neboli Pulec. Tento kosmický pulec je asi 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Pro oči tak přitažlivý ohon je asi 280 světelných let dlouhý a obsahuje hmotné, jasné modré hvězdokupy. Podle jedné verze kompaktnější vetřelecká galaxie prošla před Arp 188 zprava doleva a byla vržena kolem dokola za Pulce vzájemnou gravitací obou galaxií. Při tak blízkém setkání vytáhly slapové síly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach a utvořily nádherný ohon. Odhaduje se, že galaktický vetřelec samotný se nachází asi 300 světelných let za Pulcem a může být vidět skrze spirální ramena v popředí vpravo nahoře. Galaxie Pulec bude zřejmě následovat své pozemské jmenovce a nejspíše jak zestárne, tak ztratí svůj ohon a hvězdokupy z ocasu vytvoří menší satelity velké spirální galaxie.

Štítky: Galaxie, Galaxie ve srážce, Arp 188


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »