Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Neptunova měsíce Triton

Uznání: Voyager 2, JPL, NASA; Digital composition: Paul Schenk (LPI, USRA)

Jaké by to bylo prolétat kolem Tritonu, největšího měsíce planety Neptun? Zatím to podnikla pouze jediná kosmická sonda a nyní poprvé byly snímky z tohoto přiblížení sestaveny do videa. Kosmická sonda Voyager 2 dne 25. srpna 1989 proletěla Neptunovou soustavou s nažhavenými kamerami. Triton je o něco menší než pozemský Měsíc, ale má ledové vulkány a povrch bohatý na zmrzlý dusík. První sekvence na videu ukazuje, jak se Voyager přibližuje k Tritonu, který i přes neobvyklý zelený nádech je vidět v přibližně pravých barvách. Pod kosmickou sondou je vidět záhadný terén, který se brzy změní z osvětleného na temný, jak dole brzy nastane za terminátorem noc. Po největším přiblížení se Voyager otočil, aby mohl sledovat vzdalující se měsíc, který byl vidět jako zmenšující se srpek. Pokud všechno půjde dobře, tak v příštím červenci kosmická sonda New Horizons učiní podobný průlet kolem Pluta, což je těleso co do velikosti podobné Tritonu.

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »