Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Michael Miller

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě ponořena do svého zárodečného mračna mezihvězdného plynu a prachu, který je populárně znám jako mlhovina Kouzelník. Mlhovina je vidět s hvězdami v popředí i v pozadí z roviny naší Mléčné dráhy a nachází se asi 8000 světelných let v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Do teleskopického pohledu na 4 milióny let starou hvězdokupu a s ní spojenou mlhovinu, která je normálně příliš slabá pro lidské oči, by se snadno vešel úplněk. Snímek pořízený dalekohledem a kamerou svázanou se Zemí ukazuje tvary a struktury Kouzelníka o velikosti mnoha světelných let v paletě barev, která je populární na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách zaznamenané přes úzkopásmové filtry vycházející z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformováno do zelené, modré a červené barvy. Ale Kouzelník má ještě další kouzlo v rukávu. Když na obrázek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz), tak zmizí hvězdy a zůstane jen kosmický plyn a prach mlhoviny Kouzelník.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Wizard Nebula, Narrowband, Mouse over, Ngc7380


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »