Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Michael Miller

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě ponořena do svého zárodečného mračna mezihvězdného plynu a prachu, který je populárně znám jako mlhovina Kouzelník. Mlhovina je vidět s hvězdami v popředí i v pozadí z roviny naší Mléčné dráhy a nachází se asi 8000 světelných let v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Do teleskopického pohledu na 4 milióny let starou hvězdokupu a s ní spojenou mlhovinu, která je normálně příliš slabá pro lidské oči, by se snadno vešel úplněk. Snímek pořízený dalekohledem a kamerou svázanou se Zemí ukazuje tvary a struktury Kouzelníka o velikosti mnoha světelných let v paletě barev, která je populární na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách zaznamenané přes úzkopásmové filtry vycházející z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformováno do zelené, modré a červené barvy. Ale Kouzelník má ještě další kouzlo v rukávu. Když na obrázek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz), tak zmizí hvězdy a zůstane jen kosmický plyn a prach mlhoviny Kouzelník.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Wizard Nebula, Narrowband, Mouse over, Ngc7380


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

Foceno mobilem dobson 305/1500 mm okular Omegon 32 mm

Další informace »