Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Michael Miller

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě ponořena do svého zárodečného mračna mezihvězdného plynu a prachu, který je populárně znám jako mlhovina Kouzelník. Mlhovina je vidět s hvězdami v popředí i v pozadí z roviny naší Mléčné dráhy a nachází se asi 8000 světelných let v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Do teleskopického pohledu na 4 milióny let starou hvězdokupu a s ní spojenou mlhovinu, která je normálně příliš slabá pro lidské oči, by se snadno vešel úplněk. Snímek pořízený dalekohledem a kamerou svázanou se Zemí ukazuje tvary a struktury Kouzelníka o velikosti mnoha světelných let v paletě barev, která je populární na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách zaznamenané přes úzkopásmové filtry vycházející z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformováno do zelené, modré a červené barvy. Ale Kouzelník má ještě další kouzlo v rukávu. Když na obrázek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz), tak zmizí hvězdy a zůstane jen kosmický plyn a prach mlhoviny Kouzelník.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Wizard Nebula, Narrowband, Mouse over, Ngc7380


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »