Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7380: Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Jaké síly vládnou v mlhovině Kouzelník? Gravitace dost silná na to, aby vznikaly hvězdy a hvězdné větry a záření dost silné aby dokázaly vytvořit a rozrušit sloupy plynu. Mlhovina Kouzelník na snímku nahoře se nachází pouze 8000 světelných let daleko a obklopují ji vyvíjející se hvězdy hvězdokupy NGC 7380. Vzájemné působení hvězd, plynu a prachu vytvořilo útvar, který vypadá jako fiktivní středověký kouzelník. Tato aktivní hvězdotvorná oblast měří asi 100 světelných let, takže se úhlově jeví větší než Měsíc. Mlhovinu Kouzelník lze nalézt i malým dalekohledem v souhvězdí Krále Etiopie (Cepheus). I když mlhovina může trvat jen pár miliónů let, tak některé vznikající hvězdy mohou přežít Slunce.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 7380, Wizard Nebula


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »