Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7380: Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Jaké síly vládnou v mlhovině Kouzelník? Gravitace dost silná na to, aby vznikaly hvězdy a hvězdné větry a záření dost silné aby dokázaly vytvořit a rozrušit sloupy plynu. Mlhovina Kouzelník na snímku nahoře se nachází pouze 8000 světelných let daleko a obklopují ji vyvíjející se hvězdy hvězdokupy NGC 7380. Vzájemné působení hvězd, plynu a prachu vytvořilo útvar, který vypadá jako fiktivní středověký kouzelník. Tato aktivní hvězdotvorná oblast měří asi 100 světelných let, takže se úhlově jeví větší než Měsíc. Mlhovinu Kouzelník lze nalézt i malým dalekohledem v souhvězdí Krále Etiopie (Cepheus). I když mlhovina může trvat jen pár miliónů let, tak některé vznikající hvězdy mohou přežít Slunce.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 7380, Wizard Nebula


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »