Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holometr: Mikroskop do prostoru a času

Uznání: Trent Foley, Fermilab, US Dept. of Energy

Jak se liší prostor a čas ve velmi malých měřítcích? Pro výzkum této neznámé domény na miniaturní Planckově škále, kde mohou stát dominantními normálně nepostřehnutelné kvantové jevy, byl nově vyvinut přístroj zvaný holometr a byl uveden do provozu ve Fermilabu (Fermi National Accelerator Laboratory) nedaleko Chicaga, ve státě Illinois v USA. Přístroj se snaží určit, zda malé, ale simultánní výkyvy zrcadla ve dvou směrech odhalí fundamentální typ holografického šumu, který vždycky přesahuje minimální úroveň. Na snímku nahoře je jeden konec zrcadel prototypu holometru. Ačkoliv by objev holografického šumu byl zcela jistě průkopnický, tak závislost takového šumu na specifickém laboratorním délkovém měřítku by některé časoprostorvé nadšence překvapila. Jedním důvodem je Lorentzova invariance, postulát Einsteinovy speciální relativity, který praví, že všechna délková měřítka by se měla vzhledem k pohybujícímu se pozorovateli jevit smrštěná, dokonce i minuaturní Planckovo měřítko. Tento experiment je jedinečný a mnozí lidé jsou velice zvědaví, jaký se ukáže výsledek.

Štítky: Spacetime, 2D, Holometer


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »