Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holometr: Mikroskop do prostoru a času

Uznání: Trent Foley, Fermilab, US Dept. of Energy

Jak se liší prostor a čas ve velmi malých měřítcích? Pro výzkum této neznámé domény na miniaturní Planckově škále, kde mohou stát dominantními normálně nepostřehnutelné kvantové jevy, byl nově vyvinut přístroj zvaný holometr a byl uveden do provozu ve Fermilabu (Fermi National Accelerator Laboratory) nedaleko Chicaga, ve státě Illinois v USA. Přístroj se snaží určit, zda malé, ale simultánní výkyvy zrcadla ve dvou směrech odhalí fundamentální typ holografického šumu, který vždycky přesahuje minimální úroveň. Na snímku nahoře je jeden konec zrcadel prototypu holometru. Ačkoliv by objev holografického šumu byl zcela jistě průkopnický, tak závislost takového šumu na specifickém laboratorním délkovém měřítku by některé časoprostorvé nadšence překvapila. Jedním důvodem je Lorentzova invariance, postulát Einsteinovy speciální relativity, který praví, že všechna délková měřítka by se měla vzhledem k pohybujícímu se pozorovateli jevit smrštěná, dokonce i minuaturní Planckovo měřítko. Tento experiment je jedinečný a mnozí lidé jsou velice zvědaví, jaký se ukáže výsledek.

Štítky: Spacetime, 2D, Holometer


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »