Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holometr: Mikroskop do prostoru a času

Uznání: Trent Foley, Fermilab, US Dept. of Energy

Jak se liší prostor a čas ve velmi malých měřítcích? Pro výzkum této neznámé domény na miniaturní Planckově škále, kde mohou stát dominantními normálně nepostřehnutelné kvantové jevy, byl nově vyvinut přístroj zvaný holometr a byl uveden do provozu ve Fermilabu (Fermi National Accelerator Laboratory) nedaleko Chicaga, ve státě Illinois v USA. Přístroj se snaží určit, zda malé, ale simultánní výkyvy zrcadla ve dvou směrech odhalí fundamentální typ holografického šumu, který vždycky přesahuje minimální úroveň. Na snímku nahoře je jeden konec zrcadel prototypu holometru. Ačkoliv by objev holografického šumu byl zcela jistě průkopnický, tak závislost takového šumu na specifickém laboratorním délkovém měřítku by některé časoprostorvé nadšence překvapila. Jedním důvodem je Lorentzova invariance, postulát Einsteinovy speciální relativity, který praví, že všechna délková měřítka by se měla vzhledem k pohybujícímu se pozorovateli jevit smrštěná, dokonce i minuaturní Planckovo měřítko. Tento experiment je jedinečný a mnozí lidé jsou velice zvědaví, jaký se ukáže výsledek.

Štítky: Spacetime, 2D, Holometer


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »