Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny světélkujícího vzduchu nad Tibetem

Uznání a copyright: Jeff Dai

Proč nebe vypadá jako obří terč? Díky světélkování vzduchu. Koncem dubna se po velké bouřce nad Bangladéšem objevily nad Tibetem v Číně kruhovité vlny světélkujícího vzduchu, jak je patrné na snímku nahoře. Neobvyklý vzor pochází od atmosférických hustotních vln, kde se střídá tlak vzduchu a které rostou s výškou, jak se vzduch stává řidším, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které jsou poháněny energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Světélkování vzduchu nedovoluje noční obloze být úplně tmavou a typičtější je vidět u obzoru.
Oprava: Volbu výstižnějšího slova "terč" při překladu navrhl Jiří Voříšek.

Štítky: Světélkování vzduchu, Tibet, Ripples


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »