Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny světélkujícího vzduchu nad Tibetem

Uznání a copyright: Jeff Dai

Proč nebe vypadá jako obří terč? Díky světélkování vzduchu. Koncem dubna se po velké bouřce nad Bangladéšem objevily nad Tibetem v Číně kruhovité vlny světélkujícího vzduchu, jak je patrné na snímku nahoře. Neobvyklý vzor pochází od atmosférických hustotních vln, kde se střídá tlak vzduchu a které rostou s výškou, jak se vzduch stává řidším, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které jsou poháněny energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Světélkování vzduchu nedovoluje noční obloze být úplně tmavou a typičtější je vidět u obzoru.
Oprava: Volbu výstižnějšího slova "terč" při překladu navrhl Jiří Voříšek.

Štítky: Světélkování vzduchu, Tibet, Ripples


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »