Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny světélkujícího vzduchu nad Tibetem

Uznání a copyright: Jeff Dai

Proč nebe vypadá jako obří terč? Díky světélkování vzduchu. Koncem dubna se po velké bouřce nad Bangladéšem objevily nad Tibetem v Číně kruhovité vlny světélkujícího vzduchu, jak je patrné na snímku nahoře. Neobvyklý vzor pochází od atmosférických hustotních vln, kde se střídá tlak vzduchu a které rostou s výškou, jak se vzduch stává řidším, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které jsou poháněny energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Světélkování vzduchu nedovoluje noční obloze být úplně tmavou a typičtější je vidět u obzoru.
Oprava: Volbu výstižnějšího slova "terč" při překladu navrhl Jiří Voříšek.

Štítky: Světélkování vzduchu, Tibet, Ripples


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »