Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak vznikl tento snímek? Snímky raketoplánu ve vesmíru byly obvykle pořízeny z kosmické stanice. A snímky kosmické stanice byly běžně zase pořizovány z raketoplánu. Jak potom tedy vznikl z vesmíru tento snímek, na kterém je spolu raketoplán a stanice? Odpovědí je, že při posledním letu raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici v květnu 2011 od stanice odlétala přepravní loď s kosmonauty, kteří pořídili sérii velicepěkných a vzácných pohledů z vesmíru. Přepravní lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který od den později přistál v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachytil poměrnou velikost a připojeného raketoplánu. Daleko dole jsou vidět mračna nad Zemí nad modrým mořem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Space shuttle, Země, Kosmická stanice


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »