Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak vznikl tento snímek? Snímky raketoplánu ve vesmíru byly obvykle pořízeny z kosmické stanice. A snímky kosmické stanice byly běžně zase pořizovány z raketoplánu. Jak potom tedy vznikl z vesmíru tento snímek, na kterém je spolu raketoplán a stanice? Odpovědí je, že při posledním letu raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici v květnu 2011 od stanice odlétala přepravní loď s kosmonauty, kteří pořídili sérii velicepěkných a vzácných pohledů z vesmíru. Přepravní lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který od den později přistál v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachytil poměrnou velikost a připojeného raketoplánu. Daleko dole jsou vidět mračna nad Zemí nad modrým mořem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Space shuttle, Země, Kosmická stanice


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »