Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak vznikl tento snímek? Snímky raketoplánu ve vesmíru byly obvykle pořízeny z kosmické stanice. A snímky kosmické stanice byly běžně zase pořizovány z raketoplánu. Jak potom tedy vznikl z vesmíru tento snímek, na kterém je spolu raketoplán a stanice? Odpovědí je, že při posledním letu raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici v květnu 2011 od stanice odlétala přepravní loď s kosmonauty, kteří pořídili sérii velicepěkných a vzácných pohledů z vesmíru. Přepravní lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který od den později přistál v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachytil poměrnou velikost a připojeného raketoplánu. Daleko dole jsou vidět mračna nad Zemí nad modrým mořem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Space shuttle, Země, Kosmická stanice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »