Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak vznikl tento snímek? Snímky raketoplánu ve vesmíru byly obvykle pořízeny z kosmické stanice. A snímky kosmické stanice byly běžně zase pořizovány z raketoplánu. Jak potom tedy vznikl z vesmíru tento snímek, na kterém je spolu raketoplán a stanice? Odpovědí je, že při posledním letu raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici v květnu 2011 od stanice odlétala přepravní loď s kosmonauty, kteří pořídili sérii velicepěkných a vzácných pohledů z vesmíru. Přepravní lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který od den později přistál v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachytil poměrnou velikost a připojeného raketoplánu. Daleko dole jsou vidět mračna nad Zemí nad modrým mořem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Space shuttle, Země, Kosmická stanice


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »