Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M6: Motýlí hvězdokupa

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Některým lidem připomíná obrys otevřené hvězdokupy M6 motýla. Hvězdokupa M6, též známá jako NGC 6405, měří asi 20 světelných let a nachází se asi 2000 světelných let daleko. M6 na snímku nahoře lze nejlépe spatřit na tmavé obloze triedrem souhvězdí Štíra (Scorpius) a na obloze pokrývá oblast zhruba velikosti úplňku. Podobně jako jiné otevřené hvězdokupy, i M6 tvoří především mladé modré hvězdy, i když ty nejjasnější jsou skoro oranžové. Stáří M6 se odhaduje na asi 100 miliónů let. Určení vzdálenosti ke kupám jako je M6 astronomům pomáhá kalibrovat měřítka vzdáleností ve vesmíru.

Retrospektiva APODu: Otevřené hvězdokupy

Štítky: M6, Motýlí hvězdokupa, Otevřená hvězdokupa


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »