Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAVEN u Marsu

Uznání: MAVEN, Laboratory for Atmospheric and Space Physics, Univ. Colorado, NASA

Kosmická sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) vypuštěná 18. listopadu 2013 ukončila 21. září svoji meziplanetární pouť a byla navedena na protáhlou eliptickou dráhu kolem Marsu. Ultrafialový zobrazovací spektrograf na MAVENu už začal svůj plánovaný výzkum horní atmosféry rudé planety pořizováním těchto obrazových dat z výšky 36 500 kilometrů. Ve falešných barvách jsou vidět tři ultrafialové vlnové délky světla, které pochází od atomů vodíku (modrá), kyslíku (zelená) a z povrchu planety (červená). Je vidět, jak lehčí atomický vodík sahá tisíce kilometrů do vesmíru, přičemž těžší atomy kyslíku se drží blíže marťanskou gravitací. Oba atomy jsou produkty rozpadu vody a oxidu uhličitého v marťanské atmosféře a data z MAVENu mohou pomoci určit rychlost ztrátu vody v průběhu času. MAVEN je vůbec první družicí určenou k průzkumu řídké horní atmosféry, ionosféry a jejich interakce se Sluncem a slunečním větrem. Ovšem nejnovější přírůstek do flotily kosmických lodí z planety Země na marťanské orbitě je nyní MOM.

Štítky: Mars, Atmosféra, Ultrafialový, MAVEN, Mom


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »