Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAVEN u Marsu

Uznání: MAVEN, Laboratory for Atmospheric and Space Physics, Univ. Colorado, NASA

Kosmická sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) vypuštěná 18. listopadu 2013 ukončila 21. září svoji meziplanetární pouť a byla navedena na protáhlou eliptickou dráhu kolem Marsu. Ultrafialový zobrazovací spektrograf na MAVENu už začal svůj plánovaný výzkum horní atmosféry rudé planety pořizováním těchto obrazových dat z výšky 36 500 kilometrů. Ve falešných barvách jsou vidět tři ultrafialové vlnové délky světla, které pochází od atomů vodíku (modrá), kyslíku (zelená) a z povrchu planety (červená). Je vidět, jak lehčí atomický vodík sahá tisíce kilometrů do vesmíru, přičemž těžší atomy kyslíku se drží blíže marťanskou gravitací. Oba atomy jsou produkty rozpadu vody a oxidu uhličitého v marťanské atmosféře a data z MAVENu mohou pomoci určit rychlost ztrátu vody v průběhu času. MAVEN je vůbec první družicí určenou k průzkumu řídké horní atmosféry, ionosféry a jejich interakce se Sluncem a slunečním větrem. Ovšem nejnovější přírůstek do flotily kosmických lodí z planety Země na marťanské orbitě je nyní MOM.

Štítky: Mars, Atmosféra, Ultrafialový, MAVEN, Mom


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »