Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V 3C 75 spolu tančí dvě černé díry

Uznání: X-Ray: NASA/CXC/D. Hudson, T.Reiprich et al. (AIfA); Radio: NRAO/VLA/ NRL

Co se to děje ve středu aktivní galaxie 3C 75? Ty dva jasné zdroje v centru tohoto kompozitního rentgenového (modrá) a rádiového (růžová) obrazu jsou kolem sebe obíhající superhmotné černé díry, které pohání obří rádiový zdroj 3C 75. Kolem nich je plyn o teplotě mnoha miliónů stupňů, který emituje rentgenové záření a výtrysky relativistických částic ze superhmotných černých děr, které jsou od sebe vzdáleny 25 000 světelných let. Díry se nacházejí v jádrech dvou splývajících galaxií v kupě galaxií Abell 400, která je asi 300 miliónů světelných let daleko. Astronomové vyvozují, že obě superhmotné černé díry jsou vzájemně vázány gravitací do binární soustavy především proto, že výtrysky jsou zahnuté dozadu, což je nejspíše důsledek jejich vzájemného pohybu při průletu horkým plynem kupy rychlostí 1200 kilometrů za sekundu. Taková kosmická splynutí se ve vzdáleném vesmíru v prostředí hustých galaktických kup považují za běžná. Očekává se, splynutí jsou v závěrečných fázích intenzivním zdrojem gravitačních vln.

Nástěnný kalendář APODu: Galaxie

Štítky: Černé díry, 3C 75, Abell 400


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »