Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální korona nad Norskem

Uznání a copyright: Harald Albrigtsen

Výše než nejvyšší hory leží království aurory, polární záře. Polární záře se zřídka vyskytují níže než 60 kilometrů, ale mohou dosahovat až 1000 kilometrů vysoko. Světlo polárních září pochází z energetických elektronů a protonů, které naráží do atomů a molekul v zemské atmosféře. Ne zas tak běžná je aurorální korona, úběžník, ke kterému míří okolní tvary a může nastat, pokud se polární záře vyvine přímo nad hlavou, nebo pokud aurorální paprsky míří téměř přímo k pozorovateli. Toto malebné, ale krátké zelené a fialové představení polární záře nastalo minulý měsíc nad městem Kvaløya u Tromsø v Norsku. V popředí probíhá fjord Sessøyfjorden, zatímco ve velké dálce jsou vidět četné hvězdy.

Nástěnný kalendář APODu: Nebe a země

Štítky: Korona, Aurora, Norway


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »