Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný proměnlivý útvar na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, ASU, JPL, ESA, NASA

Co je to za proměnný útvar ve studeném uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu už léta pořizují záznamy povrchu mraky zahaleného měsíce Titanu. Při zobrazení plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare, se v roce 2013 objevil útvar, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v roce 2014 útvar opět nalezla, ale změněný! Snímek nahoře ukazuje, jak asi 20 km dlouhý útvar vypadal a vyvíjel se. K současným spekulacím o jeho původu patří bublající pěna a plovoucí pevná látka, ale nikdo neví. Budoucí pozorování mohou tuto záhadu buď rozřešit, nebo přinést další spekulace.

Štítky: Saturn, Titan, Sea


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »