Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný proměnlivý útvar na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, ASU, JPL, ESA, NASA

Co je to za proměnný útvar ve studeném uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu už léta pořizují záznamy povrchu mraky zahaleného měsíce Titanu. Při zobrazení plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare, se v roce 2013 objevil útvar, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v roce 2014 útvar opět nalezla, ale změněný! Snímek nahoře ukazuje, jak asi 20 km dlouhý útvar vypadal a vyvíjel se. K současným spekulacím o jeho původu patří bublající pěna a plovoucí pevná látka, ale nikdo neví. Budoucí pozorování mohou tuto záhadu buď rozřešit, nebo přinést další spekulace.

Štítky: Saturn, Titan, Sea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »